Ostatnio na forach społecznościowych pracowników JSW SA pojawiło się pytanie, które wywołało lawinę komentarzy, gdzie wiele z nich nie do końca ma cokolwiek wspólnego z prawdą. Czy przynależność do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) się opłaca? Jak ewentualnie wypłacić zgromadzone tam środki? Dziś postaram się odpowiedzieć na te nurtujące pytania, ale zacznijmy od początku.
PPE to forma oszczędzania na przyszłość, której głównym celem jest zabezpieczenie finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej. Składka na PPE jest w całości finansowana przez JSW SA, więc Twoim jedynym „kosztem” jest podatek dochodowy od osób fizycznych naliczany od kwoty składki jaką w Twoim imieniu przekazuje do funduszu spółka i odprowadzany z Twojego wynagrodzenia netto przez Pracodawcę.
Zyski z inwestowania w PPE są zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych. To jedna z nielicznych form oszczędzania, zwolniona z tego podatku. Wystarczy, że spełnisz warunki dotyczące wypłaty, a otrzymasz całość zgromadzonych środków.
Pieniądze zgromadzone w PPE są dziedziczone – w razie Twojej śmierci uprawnione przez Ciebie osoby lub Twoi spadkobiercy otrzymają oszczędności bez potrącenia podatku od spadków i darowizn.
Środki zgromadzone w PPE można wypłacić:
- Jeżeli złożysz wniosek po ukończeniu 60 lat albo ukończeniu 55 lat w przypadku wcześniejszego przyznania prawa do emerytury.
- Automatycznie, po ukończeniu 70 lat, chyba że nadal jesteś pracownikiem spółki.
- Na wniosek osoby uprawnionej lub spadkobiercy w przypadku Twojej śmierci.
Po spełnieniu jednego z powyższych warunków całość środków zgromadzonych w PPE zostanie wypłacona, bez potrącania 19% podatku od zysków kapitałowych. Wypłata zostanie zrealizowana jednorazowo lub ratalnie, zgodnie z Twoją dyspozycją.
Jeżeli zwolinisz się z pracy lub zostaniesz zwolniony, masz dwie opcje:
- Pozostawić środki w dotychczasowym PPE (do czasu wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu)
- Zlecić wypłatę transferową, czyli przeniesienie środków z dotychczasowego PPE na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub do PPE nowego Pracodawcy.
Oczywiście oprócz powyższego mając na względzie to, że przynależność do PPE jest dobrowolna, możesz na każdym etapie zrezygnować z uczestnictwa w programie, i wtedy też pozostają Ci do wyboru dwie opcje, które wskazałem przy wariancie zwolnienia się z pracy.
Po przetransferowaniu środków do IKE, zwrot jest możliwy wcześniej, ale wówczas do zapłacenia będzie podatek w wysokości 19 proc. od osiągniętego zysku.
Jeżeli wśród środków na IKE jest wypłata transferowa z programu emerytalnego, instytucja prowadząca rachunek musi przed przelaniem funduszy przekazać oprócz potrącanego podatku dodatkowo na rachunek ZUS kwotę 30 proc. sumy składek podstawowych wpłaconych do programu emerytalnego.
Podsumowując, przynależność do PPE przynosi wymierne korzyści w postaci dodatkowych środków na emeryturę. Jeśli jednak ktoś chce te pieniądze wypłacić szybciej, to niestety raczej szkoda na to czasu, bo nie tylko zapłacimy ponowny podatek, ale i jeszcze oszczędnościami będziemy zmuszeni do podzielenia się z ZUSem.
Mając na względzie, że osoby, które przystąpiły do programu na samym początku jego istnienia, mają już zgromadzone ponad 20000 na rachunku, odpowiedź nasuwa się sama: tak, to się opłaca i to bardzo, ale trzeba być cierpliwym, aby na spokojnie z tych pieniędzy skorzystać.
Owszem, mogą znaleźć się osoby, które zaczną porównywać PPE do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), ale tu musimy pamiętać, że to są dwa różne systemy oszczędzania na emeryturę i są regulowane innymi przepisami.
PPE to inwestycja w przyszłość, która wymaga cierpliwości, ale przynosi wymierne korzyści.
Mam nadzieję, że powyższym artykułem rozwiałem wiele wątpliwości dotyczących tego programu.