Problemy na parkingu przy KWK Pniówek

Chociaż zdawać by się mogło, że parkowanie pojazdu jest prostą kwestią, opartą na zdrowym rozsądku i wzajemnym szacunku, realia są nieco bardziej skomplikowane. Co jakiś czas zdarza się, że pracownicy kopalni są zmuszeni zostawić swoje samochody na dłużej z powodu zastawienia przez innego „kierowcę”. Praktycznie to chyba nie ma miesiąca, abyśmy niedostawali zgłoszeń o takich sytuacjach, lub nie czytali i oglądali zdjęć w mediach społecznościowych, gdzie „kierowcy” mają za nic innych użytkowników parkingu przy KWK Pniówek.

Obecnie, przyznamy, sytuacja parkingowa jest daleka od idealnej. Remonty i prace budowlane, które mają na celu poprawę infrastruktury oraz dostosowanie parkingu do rosnących potrzeb pracowników, nieuchronnie przysparzają pewnych niedogodności. Jednakże, w trosce o komfort pracowników, zostały udostępnione miejsca parkingowe na tymczasowym parkingu przy ulicy Kruczej. Dodatkowo, na dawnym boisku już teraz dostępna jest część nowo wybudowanego parkingu.

Mimo tych rozwiązań, niektórzy pracownicy wybierają najłatwiejszą drogę – zastawiając samochody innych. Jest to postępowanie nie tylko nieodpowiedzialne, ale również niezgodne z elementarnymi zasadami współżycia społecznego. Nawet armia ochroniarzy tego nie będzie wstanie ogarnąć, jeśli osoby parkujące (a raczej porzucające) w ten sposób auta nie nauczą się szanować innych.

Warto przypomnieć, że wjazdy na parkingi przykopalniane są oznaczone znakiem D-52 „Strefa Ruchu”. Oznacza to, że na tych obszarach obowiązują przepisy ruchu drogowego, co pozwala na interwencję Policji nie tylko w przypadkach kolizji czy wypadków, ale także w sytuacji, gdy pojazd został nieprawidłowo zaparkowany. Postój w miejscu, które utrudnia wyjazd innym pojazdom, jest wyraźnie zabroniony, a mówi o tym art 49 ust 2 Prawa o ruchu drogowym.

art 49 ust 2 Prawa o ruchu drogowym

pkt 1. zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej
pkt 2. w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu

Więc, jeśli dochodzi do sytuacji zastawienia pojazdu, gdzie nie widzimy możliwości wyjazdu, to niestety pozostaje opcja skorzystania z pomocy Policji( Nr. tel. Komisariatu Policji w Pawłowicach 32 478552510; nr. tel. WRD KPP Pszczyna 32 47852222).

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy chciałyby zgłaszać takie przypadki Policji, argumentując to dbałością o „kolegę z pracy”. Jednakże warto zastanowić się, czy ten „kolega” myślał o Tobie, kiedy decydował się zostawić swój samochód w miejscu, które utrudnia Ci powrót do domu.

Apelujemy o wzajemny szacunek i stosowanie się do podstawowych zasad współżycia społecznego. Jeśli będziemy się nawzajem szanować, wszyscy na tym skorzystamy.