Getting your Trinity Audio player ready...

Od listopada ubiegłego roku Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej konsekwentnie promuje Plan o nazwie „Strategiczna Transformacja JSW”, który rzekomo ma być fundamentem przyszłości spółki i gwarantem jej stabilności. Według zapewnień Zarządu, jest to kompleksowy plan mający zabezpieczyć interesy firmy i jej pracowników w obliczu wyzwań współczesnego rynku. Niestety, w rzeczywistości to tajemniczy plan budzi więcej pytań niż odpowiedzi. Dla nas, organizacji związkowych, czyli szeroko rozumianej strony społecznej, „Strategiczna Transformacja JSW” zaczyna przypominać mityczne Yeti – wszyscy o niej słyszeli, ale nikt jej nie widział.

Brak konkretów i transparentności w działaniach Zarządu stawia nas w trudnej sytuacji. Nie tylko nie wiemy, jakie są faktyczne założenia „Strategicznej Transformacji JSW”, ale także nie widzimy żadnych realnych działań, które mogłyby świadczyć o jej realizacji. Nasza cierpliwość, podobnie jak cierpliwość załogi, zbliża się do granic wytrzymałości.


Dialog społeczny – z kim, o czym i w jaki sposób?

 Zarząd w wypowiedziach medialnych zapewnia, że konsultuje swoje działania z reprezentantami pracowników i bierze pod uwagę ich opinie przy podejmowaniu decyzji. Problem w tym, że te deklaracje nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

Żadna z organizacji związkowych, które znamy, nie przyznaje się do uczestnictwa w takich rozmowach. Rodzi się więc pytanie: z kim Zarząd JSW prowadzi dialog społeczny? Jeżeli faktycznie odbywają się konsultacje, dlaczego nie jest jasne, kto bierze w nich udział i czego dotyczą? Taka sytuacja prowadzi do chaosu informacyjnego i rodzi uzasadnione obawy o transparentność działań Zarządu.

Przypomnijmy, że poprzednie Zarządy JSW również prowadziły rozmowy z wybranymi przez siebie organizacjami związkowymi – często tymi bardziej uległymi wobec kierownictwa. Choć praktyka ta była przez nas krytykowana, przynajmniej było wiadomo, kto z kim rozmawia i jakie decyzje zapadają. Dziś niestety nawet tego brakuje. Nie wiemy, z kim Zarząd konsultuje „Strategiczną Transformację JSW”, a co za tym idzie – nie mamy pewności, jakie ustalenia są podejmowane w sprawach, które bezpośrednio dotyczą załogi.


Fundusz Stabilizacyjny – zamiast strategii, ratowanie budżetu

Jednym z najważniejszych narzędzi finansowych JSW jest Fundusz Stabilizacyjny, utworzony, aby zabezpieczać spółkę przed skutkami wahań na rynkach surowcowych. Fundusz miał służyć jako mechanizm pozwalający na bezpieczne przejście przez trudne okresy, jednak sposób, w jaki Zarząd JSW obecnie z niego korzysta, budzi poważne wątpliwości.

Środki z Funduszu Stabilizacyjnego są wykorzystywane coraz częściej, a ich cel zdaje się być mało jasny. Zamiast realnych działań naprawczych, które mogłyby zmniejszyć koszty lub poprawić efektywność spółki, widzimy jedynie kolejne „łatki” finansowe. To budzi nasze obawy, że kiedy fundusz zostanie wyczerpany, spółka znajdzie się w sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem będą drastyczne cięcia kosztów, w tym wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych.

Czy to jest strategia na przyszłość? Czy „Strategiczna Transformacja JSW” naprawdę zakłada, że problemem można się zajmować dopiero, gdy zabraknie pieniędzy? W naszej ocenie takie działania są nie tylko krótkowzroczne, ale przede wszystkim nieodpowiedzialne.Strategiczna Transformacja


„Przecieki” zamiast klarownych informacji

W ostatnich miesiącach do pracowników JSW docierają niepokojące sygnały o potencjalnych oszczędnościach, które miałyby dotknąć wynagrodzeń lub świadczeń pracowniczych. Zarząd, co prawda, oficjalnie zaprzecza, jakoby rozważał takie kroki, ale pojawiające się „przecieki” w tym zdjęcia projektów porozumień czy zrzuty ekranów ze slajdami gdzie proponuje się cięcia rodem 2015 roku i nieoficjalne informacje świadczą o czymś innym.

Czy te doniesienia są jedynie plotkami, czy może celowym działaniem mającym na celu sondowanie reakcji załogi? Brak przejrzystości w tej kwestii nie sprzyja budowaniu zaufania między pracownikami a Zarządem. W naszej ocenie pracownicy JSW zasługują na jasne i wiarygodne informacje, a nie chaos i sprzeczności w przekazie.


ZUZP – wielka zapowiedź, brak działań

Kolejnym punktem, który miał stanowić krok w kierunku stabilizacji sytuacji w JSW, było wznowienie prac nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP). 18 grudnia 2024 roku Zarząd JSW ogłosił, że zamierza podjąć działania w tym zakresie, co teoretycznie mogło zostać odebrane jako pozytywny sygnał. Jednak od tamtego momentu nie wydarzyło się nic, co mogłoby świadczyć o realnym postępie w tej sprawie.

Brak harmonogramu działań, brak zaproszeń do rozmów z organizacjami związkowymi i brak szczegółowych propozycji to kolejny przykład na to, że „Strategiczna Transformacja JSW” pozostaje w sferze deklaracji. ZUZP mógłby być kluczowym narzędziem porządkującym kwestie zatrudnienia w spółce, ale wygląda na to, że Zarząd nie traktuje tego priorytetowo.


Brak decyzji i strategii – chaos w zarządzaniu

Zarząd JSW wydaje się unikać podejmowania realnych decyzji, które mogłyby zmienić sytuację w spółce na lepsze. Zamiast tego mamy do czynienia z kolejnymi deklaracjami, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. W efekcie brak przejrzystości i spójności działań prowadzi do coraz większej frustracji wśród załogi.

„Strategiczna Transformacja JSW” miała być odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku, ale jak dotąd wygląda bardziej na slogan marketingowy niż rzeczywisty plan działania. W naszej ocenie, jeżeli Zarząd nie zmieni swojego podejścia, konsekwencje mogą być bardzo poważne – zarówno dla spółki, jak i dla jej pracowników.


Nasze stanowisko

Związek Zawodowy Jedność KWK Pniówek wzywa Zarząd JSW do podjęcia konkretnych działań, które będą transparentne i uwzględnią głos pracowników. Nie możemy dłużej tolerować sytuacji, w której kluczowe decyzje podejmowane są za zamkniętymi drzwiami, a załoga nie ma żadnej pewności co do swojej przyszłości.

Oczekujemy jasnych informacji na temat założeń „Strategicznej Transformacji JSW” oraz otwartego dialogu ze wszystkimi organizacjami związkowymi. Pracownicy JSW zasługują na to, by ich głos był słyszany i brany pod uwagę przy planowaniu przyszłości spółki.

Nie będziemy milczeć wobec braku działań i ignorowania głosu załogi. Zarząd JSW musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest dbanie nie tylko o wyniki finansowe, ale przede wszystkim o ludzi, którzy na co dzień ciężko pracują na sukces tej spółki. Dopóki nie zobaczymy realnych działań, będziemy konsekwentnie monitorować sytuację i domagać się wypełnienia zobowiązań wobec pracowników.


Podsumowanie

„Strategiczna Transformacja JSW” to hasło, które na razie nie znalazło swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zamiast realnych działań, mamy do czynienia z brakiem przejrzystości, chaosem informacyjnym i niepokojącymi doniesieniami o potencjalnych cięciach. Wzywamy Zarząd JSW do natychmiastowej zmiany podejścia i rozpoczęcia rzeczywistego dialogu społecznego. Bez tego trudno będzie mówić o jakiejkolwiek transformacji – pozostanie ona jedynie pustym sloganem, który nie rozwiąże żadnych problemów spółki ani jej pracowników.

Podobne wpisy