Getting your Trinity Audio player ready...
|
W dniu dzisiejszym (12 marca 2025 r.) Zarząd Związku Zawodowego „Jedność” KWK Pniówek skierował oficjalne pismo do Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., domagając się wyjaśnień dotyczących podjętej jednostronnie decyzji o wypłacie deputatu węglowego w miesięcznych ratach. Decyzja ta, wbrew pozorom, w praktyce oznacza drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej najniżej zarabiających pracowników JSW.
Warto więc zadać pytanie wprost: czy Zarząd JSW S.A., poszukując oszczędności, świadomie i celowo uderzył właśnie w tych pracowników, którzy na co dzień zarabiają najmniej?
Deputat węglowy a minimalne wynagrodzenie – prawo jasno wskazuje problem!
Artykuł 6 ust. 5 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 roku (Dz. U. 2002 Nr 200 poz. 1679 z późn. zm.), wskazuje katalog składników wynagrodzenia, które podlegają wyłączeniu przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia i tak tym wyłączeniu podlegają:
- nagrody jubileuszowe;
- odprawy pieniężne przysługujące pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatki do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
- dodatki za staż pracy;
- dodatki za szczególne warunki pracy
W związku z tym, iż powyższy katalog wyłączeń jest katalogiem zamkniętym, wypłata deputatu węglowego w wymiarze miesięcznym zalicza się do wynagrodzenia zasadniczego pracownika, nawet ta realizowana osobnym przelewem. Do tej pory osoby otrzymujące najniższe wynagrodzenia korzystały z gwarantowanego dodatku wyrównawczego, dzięki któremu ich dochody realnie osiągały poziom płacy minimalnej.
Jednak decyzja Zarządu JSW o rozłożeniu deputatu węglowego na miesięczne raty doprowadziła do sytuacji, w której osoby te formalnie „przekraczają” minimalne wynagrodzenie. W efekcie pracownicy ci zostali pozbawieni przysługującego im do tej pory dodatku wyrównawczego. Oznacza to jednoznacznie – realny spadek dochodów tych, którzy i bez tego zmagali się z największymi problemami finansowymi.
Oszczędności za wszelką cenę?
Działanie Zarządu JSW jest dla nas nie tylko bulwersujące, ale wręcz cyniczne. Trudno uwierzyć, że w sytuacji, gdy JSW deklaruje społeczną odpowiedzialność oraz troskę o swoich pracowników, jednocześnie podejmowane są decyzje tak jednoznacznie uderzające w najsłabszych.
Pytamy zatem publicznie Zarząd JSW S.A.: jakie konkretnie oszczędności Spółka zamierza osiągnąć poprzez to rozwiązanie do końca 2025 roku? Liczymy, że Zarząd będzie miał na tyle odwagi cywilnej, by otwarcie „pochwalić się” wysokością tych oszczędności i nie zasłoni się wygodną wymówką o „tajemnicy przedsiębiorstwa”. Oczekujemy, że osoby odpowiedzialne za tę decyzję staną przed załogą twarzą w twarz i uczciwie przyznają, czy zmniejszanie dochodów najsłabiej zarabiających jest elementem nowej polityki zarządu JSW.
Etyka zarządu na wagę złota?
Warto przypomnieć, że pracownicy, których bezpośrednio dotknęła ta decyzja Zarządu JSW, to przede wszystkim grupa osób zatrudnionych na powierzchni, których zarobki – przez archaiczne zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz wieloletnie stosowanie podwyżek procentowych – od lat nie nadążały za szybkim wzrostem wynagrodzenia minimalnego, szczególnie w obliczu dynamicznych zmian ustawowych w tym zakresie.
To właśnie ci pracownicy, ze względu na rosnącą różnicę między ich wynagrodzeniem zasadniczym a minimalnym wynagrodzeniem ustawowym, zaczęli otrzymywać niezbędny dodatek wyrównawczy, średnio wynoszący nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dysponujemy przykładem konkretnego pracownika, który jeszcze w styczniu br. otrzymał dopłatę do minimalnego wynagrodzenia przekraczającą 900 zł – są to więc realne pieniądze, których teraz zostali pozbawieni.
Jako Związek Zawodowy „Jedność” KWK Pniówek jasno podkreślamy: nie zaakceptujemy działań, które pogłębiają już i tak trudną sytuację finansową tych pracowników. Jeżeli Zarząd JSW chce budować swój sukces kosztem najmniej zarabiających, spotka się z naszym zdecydowanym sprzeciwem.
Oczekujemy jasnych i uczciwych odpowiedzi!
Kierując dzisiejsze pismo, oczekujemy od Zarządu JSW konkretnych, jasnych oraz uczciwych odpowiedzi. Mamy nadzieję, że zarząd wykaże się odpowiedzialnością oraz odwagą, aby publicznie podać rzeczywiste kwoty, które zaoszczędzi kosztem najmniej zarabiających. Każda próba uniknięcia odpowiedzi będzie dla nas sygnałem, że oszczędności te są nie tylko wątpliwe moralnie, ale również nieuzasadnione ekonomicznie.
„Jedność” – zawsze po stronie pracowników!
Pragniemy zapewnić naszych członków oraz wszystkich pracowników KWK Pniówek, że Związek Zawodowy „Jedność” będzie monitorował tę sytuację bardzo uważnie. Nie pozwolimy, by interesy ekonomiczne Zarządu JSW były realizowane kosztem ludzi, którzy swoją ciężką pracą każdego dnia budują wartość tej spółki.
Wszystkie dalsze informacje dotyczące odpowiedzi Zarządu JSW oraz naszych dalszych kroków będziemy publikować na bieżąco na naszej stronie internetowej.
Poniżej prezentujemy skan pisma złożonego do Zarządu JSW S.A.

You must be logged in to post a comment.