Tłusty czwartek i kapuś
Getting your Trinity Audio player ready...

W zeszłym tygodniu, w tłusty czwartek, doszło do nietypowego zdarzenia, które wywołało szereg kontrowersji i dyskusji w mediach. Lider Związku Zawodowego „Kadra”, z „założenia” reprezentującego pracowników dozoru, najwyraźniej pod wpływem pączkowego uniesienia, opublikował w mediach społecznościowych słowa, które można by uznać za prowokacyjne, gdyby nie ich gorzka, ukryta treść. „Je[60]bać kapusi! ACAB 1312” – te słowa, nawiązujące do reportażu TVN o rzekomych nieprawidłowościach w naszej kopalni, wybrzmiały szczególnie niefortunnie.

Z jednej strony, można argumentować, że w kopalni panuje specyficzna kultura słowa, czasami ostra i bezpośrednia. Owszem po weekendzie Lider „Kadry” w swoim oświadczeniu dla mediów przyznał, że „czasami używa niedyplomatycznych słów”, choć tak naprawdę nie wycofał się ze swojej wypowiedzi.

Zgadzamy się, że stygmatyzacja osób bez prawomocnego wyroku jest nieetyczna i niemoralna. Jednakże, słowa lidera „Kadry” można interpretować jako próbę (bandyckim językiem) zastraszania tych, którzy mogą chcieć zgłosić nieprawidłowości. W obliczu faktów – wydobycie poniżej założeń, otamowane ściany, kuriozalne zdarzenia jak te na szybie II w końcówce ubiegłego roku, tylko potwierdzają, że mamy ogromy problem, a takie postępowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz szkodliwe.

Z definicji, kapuś to ktoś, kto donosi dla własnych korzyści. Czy zgłaszający zagrożenia pracownik, działający w interesie ogółu, zasługuje na takie miano? Oczywiście, że nie, nawet jeśli robi to anonimowo i bez dowodów, to naszym obowiązkiem jest to sprawdzić !!, ale najwyraźniej lider „Kadry” notabene nadsztygar działu BHP wybrał inną drogę.

Na pewno każdy z nas zgodzi się, że bezpodstawne oskarżanie kogokolwiek jest nieakceptowalne. Ale czy w tej materii, jaką jest bezpieczeństwo pracy, powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której strach przed etykietą „kapusia” paraliżuje słuszne działania?

Jeśli zauważysz zagrożenie dla załogi lub kopalni – działaj! Ostrzeż innych, spróbuj jeśli to bezpieczne rozwiązać problem, ale też daj znać dozorowi. A jeśli boisz się zgłosić – pamiętaj, zawsze możesz do nas zadzwonić lub wpaść do pokoju 222. Telefon stacjonarny: 32 7562151, z dołu: 2151. Jesteśmy tu, żeby pomóc! Od nas nie usłyszysz, że jesteś kapusiem !

By Karwacki Oskar

Przewodniczący Związku Zawodowego "Jedność" Pracowników JSW S.A. KWK Pniówek

Jedność Pniówek App

FREE
VIEW