Dwa lata po tragedii w KWK Pniówek – Pamiętamy

Tablica ku pamięci zmarłych górników KWK Pniówek
Getting your Trinity Audio player ready...

Dzisiaj, 20 kwietnia 2024 roku, mijają dokładnie dwa lata od dnia, który na zawsze zapisał się w historii kopalni Pniówek jako jeden z najtragiczniejszych. W wyniku wybuchu metanu życie straciło 16 naszych kolegów – bohaterów codziennej pracy pod ziemią. Każdy z nich miał rodzinę, przyjaciół oraz plany na przyszłość, które nagle zostały przerwane. To przypomnienie o kruchości życia i nieprzewidywalności losu, które odcisnęło głęboki ślad w sercach całej braci górniczej.

Warto również przypomnieć, że w tym roku kopalnia Pniówek obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Przez te pół wieku życie straciło tutaj 56 pracowników. Te liczby to nie tylko statystyka; każda z nich to ludzkie historie, marzenia i niezrealizowane plany. Każda z nich to przestroga i zadanie dla nas wszystkich, by pamiętać o bezpieczeństwie każdego, kto codziennie schodzi pod ziemię.

W drugą rocznicę tragicznego w skutkach wybuchu metanu, na terenie kopalni Pniówek została odsłonięta pamiątkowa tablica. To gest hołdu dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę i symbol, który ma przypominać o ich poświęceniu.

Dzisiejsze wydarzenia to moment refleksji nie tylko nad przeszłością, ale również nad tym, jak możemy wspierać się nawzajem i dbać o bezpieczeństwo w przyszłości. Pamiątkowa tablica stanie się miejscem, gdzie można zatrzymać się na chwilę, aby oddać hołd, wspomnieć i uczyć się na historii.

Pamięć o naszych kolegach, którzy odeszli, jest dla nas zobowiązaniem, by nieustannie dążyć do tego, aby każdy górnik mógł bezpiecznie wrócić do domu. Niech pamięć o nich będzie dla nas wszystkich przewodnikiem w naszej codziennej pracy i przypomnieniem o wartościach, które są fundamentem naszej braci górniczej. Wspierajmy się nawzajem i pamiętajmy o tych, którzy odeszli, abyśmy mogli budować bezpieczniejszą przyszłość dla następnych pokoleń górników.

Cześć ich pamięci.